A nyaki gerinc degeneratív elváltozásai okozta fejfájás legtöbbször féloldali, de tarkótájékra, homlokra, halántékra illetve a szem környékére is kisugározhat. A különböző időtartamú fájdalom bizonyos fejmozdulatra vagy fejtartásra (pl.számítógépen történő munkavégzés) jelenik meg illetve fokozódik. Fekvéskor (éjszaka), a fej kedvezőtlen helyzete is kiválthatja a fájdalmat. A fejfájáshoz általában korlátozott nyaki mozgások és a tarkótájék izmainak feszessége és az nyomásérzékenysége is társulhat.
Melyek a nyakigerinc eredetű fájdalom kezelési módszerei a legújabb bizonyítékokon alapuló (evidence-based) nemzetközi szakirodalom szerint?
A leggyakrabban használt kezelési módszerek manapság:
- a gerincmanipulációs technikák (csak orvos vagy gyógytornász!)
- mobilizációs technikák (szakszerű átmozgatás)
- speciális gyakorlatokon alapuló aktív mozgásterápiák (izomerősítés, tartáskorrekció, gerincstabilizálás
Felmerül a kérdés azonban, hogy ezek közül melyik
a leghatékonyabb kezelési módszer?
Az alábbi evidence-based vizsgálat összehasonlítja a gerincmanipulációs technikák hatékonyságát a gerincmobilizálással illetve aktív mozgásterápiák hatékonyságával.
Forrás: Dunning et al, Upper cervical and upper thoracic manipulation versus mobilization and exercise in patients with cervicogenic headache: a multi-center randomized clinical trial, PubMed (2016)
A nyakigerinc okozta fejfájás mértéke, intenzitása egyénenként különböző, a kezelési tervet ennek megfelelően állítja össze a gyógytornász-fizioterapeuta szakember!
Székely Réka, Súlypont Ízületklinika