Az ízületeket mozgató harántcsíkolt izmok sérülései a sportsérülések 30-40%-át képezik. A leggyakoribb izomsérülések: zúzódás, rándulás, húzódást és a szakadás.
Az izomhúzódás külső erőbehatásra történik, direkt trauma, ütés hatására, amikor az izom a csonthoz nyomódik. Ilyenkor, az izomrostok között létrejött vérömleny és a nagy fájdalom akadályozza a mozgást.
Az izomsérülések gyógyulási ideje nagyon lassú, a rehabilitációhoz érdemes szakember (gyógytornász) segítségét igénybe venni. A sérült testrészre ráedzeni szigorúan tilos!
A gyógytorna, a mozgásterjedelem helyreállítása illetve a sérült vázizom sikeres gyógyulása szempontjából nélkülözhetetlen. A korai mobilizálást, követi a funkcionális rehabilitáció, passzív és aktív stretching, és a normál izomerő fokozatos visszaállítása.
A személyre szabott, professzionális rehabilitáció során a gyógytorna gyakorlatokat a gyógytornász, a fokozatosság elvét követve, a fájdalom mértékét figyelembe véve adagolja
- statikus gyakorlatok terhelés nélkül,
- statikus gyakorlatok kis terheléssel,
- korlátozott, dinamikus izomerősítés óvatosan, fájdalomküszöbig
- dinamikus gyakorlatok, növekvő terheléssel,
- statikus, dinamikus nyújtógyakorlatok
Az izomsérülések rizikója csökkenthető:
- megfelelő kondícióval,
- sport előtti bemelegítéssel illetve levezetéssel,
- megfelelő mennyiségű és minőségű nyújtógyakorlatok végzésével,
- túlterhelés elkerülésével,
- agresszív rehabilitáció kerülésével
Sokszor, levezetésre nem marad idő, vagy nem fordítunk rá kellő figyelmet, pedig minimum 5-10 perces levezetésre is szüksége van az izmoknak, sőt az egész szervezetnek. Az aerob anyagcsere révén szabadgyökök, az anaerob anyagcsere révén pedig tejsav szabadul fel az izmokban, ami másnap izomlázat okoz.