- Az ultrahang egy olyan fájdalmatlan, veszélytelen képalkotó vizsgálat, amely segítségével a zsigerek, lágyrészek állapotáról kapunk nagyon precíz információt.Ezzel a nagyfelbontású képalkotással leggyakrabban a hasüregi és kismedencei szerveket de egyéb struktúrákat is vizsgálnak. Ezek a következők:
- Hasüregi szervek: máj, epehólyag, hasnyálmirigy, lép és vese
- Kismedencei szervek pedig: húgyhólyag, méh, petefészek illetve prosztata
- A nyak tájékán a pajzsmirigy, nyirokcsomók, nyaki erek, nyálmirigy
- Mellkasi szervek, szív, tüdő
- Az emlők ultrahang vizsgálata igen gyakran alkalmazott diagnosztikai módszer
- Erek állapotának a feltérképezéséhez is gyakran alkalmazzák
- Ízületi UH során az izmokról, inakról, szalagokról, ízületi tokokról, meniszkuszokról, a csontfelszínről, a csontvégek porcos állapotáról és egyéb lágyrészekről, stb. informálódunk. Az ultrahangvizsgálat új lehetőségeket nyújt a degeneratív és gyulladásos mozgásszervi betegségek diagnosztikájában, és nagy jelentősége van a sportsérülések, illetve a műtétek utáni állapot követésében. A fájdalmas, esetleg sérült ízület állapotáról a röntgen és ultrahang együttes vizsgálatával kapunk valós, precíz képet.
- Csecsemőszűrés – Az ultrahang, a csecsemők közkedvelt vizsgálata szűrés szempontjából. Pl. olyan családokban ahol a csípőficam halmozottan, fordul elő, ott érdemes a csecsemő csípőjét ultrahangos vizsgálattal is megnézni.
Hogyan történik a vizsgálat, mire érdemes figyelni a vizsgálat előtt illetve alatta?
- A vizsgálat fekvő testhelyzetben történik, kontakt gél használatával. Ez egy átlátszó, bőrbarát anyag, amely a vizsgálat után papírral letörölhető.
- Ultrahangos vizsgálat bármilyen életkorban végezhető
- A páciensnek a vizsgálat során mozdulatlanul kell feküdni
- Hasi-ultrahang vizsgálat előtt 6-8 órával nem szabad enni
- Kismedencei, UH vizsgálat előtt 1 órával min. 1 liter folyadék fogyasztására és a vizelet visszatartása fontos figyelni